16 Ekim 2016 17:12 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2016 17:12

SGK açıkladı: E-reçete yoksa Başhekimlik onayı olacak!

SGK yetkilileri ve Tüm Eczacı İşverenler Sendikası tarafından e-reçete yazılmadığı takdirde ilaç alacaklar için kötü haber geldi. Artık başhekimden onay olmadan eczacılar kağıt reçeteye göre ilaç veremeyecek.

SGK açıkladı: E-reçete yoksa Başhekimlik onayı olacak!

Vatandaşlar için reçeteler hakkında yeni bir yürürlük açıklaması yapıldı. SGK tarafından yürürlüğe giren uygulamaya göre artık kağıt reçeteler ile eczanelerden ilaç almak ancak başhekim onayı ile mümkün olacak. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Eczacı Nurten Saydan eğer başhekim onayı olmaz ise eczacıların bu reçeteleri kabul etmelerinin mümkün olmayacağın duyurdu. E-reçete yazılmasına bir nevi teşvik amacı ile yapılan bu düzenleme ile hem gereksiz kağıt kullanımının önüne geçilmesi hem de daha güvenilir bir ortamda ilaç verilmesinin hedeflendiği belirtildi. Nurten Saydan yaptığı açıklamada kurum tarafından hekimlerin gereksiz yere kağıt reçete yazması engellenemediği için, 15 Ekim 2016 Cumartesi itibariyle başlayacak olan yeni uygulamaya göre hekim sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir ifadesini ekleyip kağıt reçete yazacak olursa reçetelerin ancak hastane başhekimlerince onaylanınca eczanelerce kabul edileceğini söyledi.

YİNE VATANDAŞLAR ZARAR GÖRECEK

Bu durumun yine en çok vatandaşları etkileyeceğine dikkat çeken TEİS Başkanı Saydan başhekim onayı ve mühürü olmasının gerekliliğinden söz etti. Uygulamanın üniversite, eğitim araştırma hastaneleri, 2 ve 3. basamak sağlık kuruluşları olan hastanelerde olacağı ifade edilirken doktora yazdırdığı kağıt reçete ile eczanelerimize gelen vatandaşlarımıza reçetelerinde başhekimlik onayı ve mührü olmadığı için ilaç veremeyeceğiz. Çünkü, SGK başhekimlikçe onaylanmayan kağıt reçetelerin bedelinin kurumca ödenmeyeceğini ve sözleşmeli eczanelerce bu reçetelerin karşılanmaması gerektiğini Sağlık Uygulama Tebliği ve yayınladığı duyuru ile bildirmiş bulunmaktadır diyerek uygulamanın öneminden ve yürürlülüğünden söz edildi.

"BAŞHEKİMLİKTE ONAY KUYRUKLARI OLUŞABİLİR"

E-reçetenin öneminden söz eden Soydan uygulamanın sadece vatandaşı değil başhekimleri de zorlayacağını ifade etti. Kağıt reçetelerin başhekimlikte uzun kuyruklar oluşturacağı ve bölgesel internet ve elektrik kesintileri ile eski zamanlara götüreceğine dikkat çekildi. Nurten Saydan, "15 Ekim 2016 tarihinden itibaren başlayacak bu yeni uygulamayı vatandaşlarımıza önemle hatırlatmak istiyoruz. Kağıt reçetelerle eczanelerimize geldiğinizde, reçetenizde 'Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir' yazısı mevcut ise ve reçetenizde başhekimlik onayı yoksa ilaçlarınızı veremeyeceğiz." dedi.

DOKTORLARIN UYGULAMAYI TEŞVİK ETMESİ GEREK

Bu uygulamanın sorumlusu olarak eczacıların tutulamayacağını belirten Nurten Soydan uygulamadan habersiz ve mağdur olacak vatandaşları göz önünde bulundurarak eczaneleri mağdur edecek uygulamadan vazgeçilmesini ayrıca doktorların elektronik reçete yazmasını özendirecek, teşvik edecek uygulamalarda bulmasını kamuoyu aracılığıyla talep ettiklerini söyledi.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: sgkeczanee-reçete


  • GÜLAY KİRAC - Mesela ben yalovada oturuyorum. AİLE hekimi ne gittim recetem yazıldı tekrer büyük hastaneye gitib baş hekime imza latmakmi gerekiyor saçma bir uygulama hastalara işkence saygilar

    0 0