17 Ekim 2016 16:03 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 22:48

Barzani: Ankara-Bağdat arasında uzlaşma olmalı

Mesut Barzani, 200 kilometrekarelik bir alanın DAEŞ'ten temizlendiğini duyurdu.

Barzani: Ankara-Bağdat arasında uzlaşma olmalı

Mesut Barzani, 200 kilometrekarelik bir alanın DAEŞ'ten temizlendiğini duyurdu. Barzani ayrıca Ankara ile Bağdat arasında uzlaşı olması gerektiğini söyledi. 

Cephe hattında açıklamalarda bulunan Barzani, "Biz peşmerge güçlerinin Irak ordusu ile ortak bir operasyon yapmasını istedik. Askeri ve siyasi planları itifaka göre ayarladık. Operasyonun ilerleyişini takip etmesi için ortak bir komite kurduk hem siyasi hem de askeri planları takip edecek olan bir komite." dedi.

5 PEŞMERGE HAYATINI KAYBETTİ

Musul operasyonunda 3 cepheden IŞİD ile savaşarak Musul kent merkezine doğru ilerleyen ve 8 köyü IŞİD'ten alan peşmerge güçlerinden şimdiye kadar 5 peşmergenin yaşamını yitirdiği, 10 peşmergenin de yaralandığı belirtildi.

Yaralanan peşmergeler Erbil'deki hastanelerde tedavi altına alınırken, peşmerge güçleri 70'inci Birlikleri Komutanı Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, bugün için yapılan planın başarılı bir şekilde tamamlandığını açıkladı. Mustafa, "8 köyün kontrolünü öngören plan başarıyla tamamlandı. Kaybımız, elde ettiğimiz başarılara kıyasla çok az. 40 kilometrekarelik alan IŞİD'den temizlendi. Kontrol sağlanan bölgelerde bombalı tuzaklar temizleniyor" dedi.

Musul operasyonunu yöneten ekibin içerisinde yer alan Amerika'nın 101'inci Hava İndirme Tümeni Komutanı General Gary Volesky ise, sosyal medya hesabında, "Irak güvenlik güçleri Musul'u IŞİD'ten geri almak için taarruz başlattı. Koalisyon uçak ve topçu birlikleri IŞİD'i vurmaya devam ediyor" mesajı paylaştı.


Kaynak: AjansHaber

Etiketler: barzaniMusulIrakDAEŞpeşmerge