04 Ekim 2017 23:02 | Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 23:06

Bandırma Ticaret Borsasının "URGE Projesi"

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin: Artık ürettiğimiz ürünleri dünyaya satıyor olmamız lazım. Bu anlamda da rekabetçi olmamız lazım.

 Bandırma Ticaret Borsasının URGE Projesi

Bandırma Ticaret Borsasının, Ekonomi Bakanlığı tarafından kabul edilen Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi'nin (URGE) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Borsanın meclis salonunda, "Bandırma ihracatı kanatlanıyor" temasıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, URGE konusunda Türkiye'de birkaç proje gerçekleştirildiğini söyledi.

Bandırma'da üretilen ürünlerin dünyaya satılması gerektiğine dikkati çeken Sezgin, şöyle konuştu:

"Bandırma Ticaret Borsası olarak üyelerimizin ürettikleri ürünleri artık kendi bölgelerinde değil, hatta ülkemizde değil, dünya pazarında satıyor olabilmek. Kanatlı sektör, bölgemizin en önemli sektörü. Yıllardan beri Bandırma ve yakın çevresine ekonomik anlamda büyük katkı sağlıyor. Artık ürettiğimiz ürünleri dünyaya satıyor olmamız lazım. Bu anlamda da rekabetçi olmamız lazım. Ekonomi Bakanlığının büyük destek verdiği URGE projesi bize katkı sağlayacak. Bu projenin maliyetinin yüzde 75'i Ekonomi Bakanlığı tarafından ve yüzde 25'i de katılımcılar tarafından karşılanacak. Bizler Bandırma Ticaret Borsası üyelerinin daha isabetli ve işlerini daha sürdürebilinir hale getirebilmeleri adına, tabii ki daha da kazançlı hale getirebilmeleri adına bu projeyi başlattık."

Proje danışmanı Gökhan Erol da katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

URGE projeleri ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Erol, şunları kaydetti:

"Bandırma Ticaret Borsası, kanatlı grubunda tavuk, yumurta işleriyle uğraşan firmalara yönelik URGE projesi düzenliyor. Bu proje, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi projesidir. Yurt dışına ihracat yapmak hedefleniyor. Bununla ilgili Ekonomi Bakanlığının yüzde 75 fonunda finansal destekleri var. Bu desteklerden faydalanarak yeni potansiyel ithalatçılara, yeni alıcılara, yeni hedeflere ulaşmayı amaçlıyor Bandırma Ticaret Borsası. Burada 13 tane borsa üyesi şirket var. Bu şirketler ihracat yapan veya ihracat yapmayı hedefleyen veya hiç ihracat yapmamış şirketler. Bu proje ile yeni alıcılara, yeni ülkelere ulaşıp ihracatlar yapacaklar. Tabii burada 1 dolarlık ihracat bile yapsalar çok kıymetli bizim için. İhracat bütün dünyanın önemsediği bir konu. İhracat yaparak cari açığımızı kapatmamız lazım. İhracatımızı artırmamız lazım. Ekonomi Bakanlığımızın temel hedefi, zaten ihracatı artırmaktır. Bu proje de ona yöneliktir."

Toplantıya, borsa yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile borsa üyesi şirketlerin temslcileri katıldı.

Etiketler: urgeprojeborsa