17 Ekim 2016 12:40 | Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 13:46

Hükümetten Musul için 'mezhep çatışması' uyarısı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. Gündemde ağırlıklı olarak Musul operasyonu vardı.

Hükümetten Musul için 'mezhep çatışması' uyarısı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Musul operasyonuna ilişkin önemli uyarılarda bulundu. 

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

Bölgedeki krizin bitmesi bakımından kilit şehir Halep'tir. Bu bir insanlık meselesidir. Biz bundan sonraki toplantılarda da ilgili muhataplarımızla tavrımızı net bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz. 

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

MUSUL İÇİN MEZHEP ÇATIŞMASI UYARISI

Musul'da koaliyon güçleri DEAŞ'ı sahadan süpürür ama hala sivil insanların içerde bulunduğu bir kent. Oradaki mezhebi dengeleri de bozmamak adına hassas davranılması gereken bir yer. Orada DEAŞ'a karşı savaşacak unsurların yerel unsurlar olmasını savunuyoruz. 

Başika kampı, merkezi hükümetin daveti ile kuruldu. 4 bine yakın Musul'un yerli unsurlarından, Araplar, Türkmenler, Kürtler, Ezidiler eğitildi. Bunlara Ninova Kurtuluş Ordusu adını veriyorlar. Bu gruptan 3000 kişi Musul operasyonuna katıldı. Ağırlıklı olarak Peşmergeler alandadır, daha sonra Irak ordusu işin içine katılacaktır. Musul'da mezhep çatışmaları üzerinden siyaset yapılmamalı. 

“MUSUL HALKI TARAFI TARAFINDAN YÖNETİLMESİNİN ALTINI ÇİZDİK”

Bölgedeki ikinci önemli şehir Musul’dur. Burada ortaya çıkacak sonuç, bölgedeki siyasi sonucu da etkileyecek olan önemli gelişmelerdir. Biz başından itibaren Musul’un DEAŞ’tan kurtarılması için eğitilmesi ve Musul halkı tarafı tarafından yönetilmesinin altını çizdik.

Oradaki dengeleri de, mezhebik dengeleri de bozmamak bakımından hassas davranılması gereken bir yer. Türkiye, uluslararası koalisyonun destek vermesini, DEAŞ’a karşı savaşacak unsurların ağırlıklı olarak yerel unsurlar olmasını savunuyor.

"MUSUL VALİSİNİN TALEBİYLE EĞİTİM KAMPI KURULDU"

Biliyorsunuz Başika kampı, o zamanki merkezi hükümetin talebi, Musul valisinin talebiyle Türkiye bir eğitim kampı kuruldu. 4 bine yakın Musul’un yerli unsurlarından, çok sayıda insan eğitildi. Bunlara Ninova adını, Ninova mücahitleri adını veriyorlar. Bunların içerisinden 3 bin kişi peşmergelerle birliktedir. Peşmergeler ağırlıktadır, Irak ordusu işin içine katılacaktır. Türkiye’nin eğitim verdiği 3 bin kişi de DEAŞ’a karşı mücadelenin içerisindedir.

“MUSUL MUSULLULARINDIR”

Bölgede çok ciddi bir oyun oynanıyor. Devam eden savaşların işgallerin vekalet savaşlarının arkasındaki esas niyet, bölgenin etnik bakımdan daha çok bölünüp parçalanmasıdır. Musul Musullularındır.

"VAHİM SORUNLAR ORTAYA ÇIKAR"

Musul’daki demografik dengeleri değiştirmek, vahim sorunları ortaya çıkarır. Şii milis, Sünni milis gibi laflar kullanıyoruz ya bunların hepsini bir kenara atmak lazım. Bölgedeki mesele bir siyasi alt üst oluş meselesidir. Ve buradan bütün bölge halkları olarak siyasi çözümler bularak sonuçlar elde edeceğiz.

"OPERASYON TÜRKİYE'NİN GENEL ÇERÇEVESİNE UYGUN DEVAM EDİYOR"

Türkiye kendi kırmızı çizgilerini koydu, ısrarla Musul'un başka bir örgütün eline teslim edilmesindeki sakıncalar üzerine konuşuyor. Herkesle bunlar konuşuluyor. Şu ana kadar Türkiye'yi zorlayacak bir durumda devam etmiyor operasyon. 

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ KALICI MI?

Dolardaki hareketlenmenin geçici olduğunu görüyoruz. Çok endişe edecek bir durum yoktur. Türkiye ekonomisi 15 Temmuz sarsıntısını atlatmıştır. Dövizdeki dalgalanmalar konjonktürel. 

KAMUYA PERSONEL ALIMI

Kamuda bir arındırma sürecindeyiz. Çalışma Bakanlığı 60 bin yeni personelin 2017'de alınacağına ilişkin açıklama yaptı. Kamuda asla personel açığı olmayacak. 

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadelede elimizde 2-3 maddelik bir anahtar var diye bir şey yok. 40 yıl devlete sızmış, her yere girmiş. Uzun bir süre kendisini gizlemeyi başarmış ve belki hala varlığını koruyan bir çeteden bahsediyoruz. Bunların devletten arındırılması uzun süre alacaktır. Ne gerekiyorsa o yapılacaktır. 

BAĞDAT'LA TEMAS

Hava sahasının açılması için izinler sağlandı. Önümüzdeki saatlerde Dışişleri Müsteşarımız Bağdat'ta olacaktır.

İDAM TARTIŞMASI

Şu aşamada idam konusun TBMM'nin gündeminde değildir. Kamuoyunda böyle bir beklenti var, siyaset beklenti üzerine yapılmaz, atmak üzere olduğumuz bir adım bulunmuyor. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Tek başına AK Parti'nin bir anayasa değişikliği yapma imkanı yok. Bizim birinci tercihimiz bir başkanlık sistemi. Zaten fiilen halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanımız var. Hem seçilmiş başbakan hem cumhurbaşkanımız var. Bu Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmadan önce sistemi tıkayanların bir ara formülüdür şimdi bunun değiştirilmesi zamanıdır, esas formül de başkanlık sistemidir. 

İSRAİL'DE GÖZALTINA ALINAN TÜRK VATANDAŞI

19 gündür sivil bir vatandaşımız Kudüs'te gözaltında. Ümit ederim ki mahkemede serbest bırakılması mümkün olur. 


Kaynak: AjansHaber

Etiketler: başikaırakbakanlar kurulumusulnuman kurtulmuşbaşbakan yardımcısı