12 Ekim 2016 15:14 | Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 23:39

AYM'nin KHK kararına hükümetten ilk açıklama

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin OHAL'e ilişkin KHK'nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu 'yetkisizlik' nedeniyle reddetti.

AYM'nin KHK kararına hükümetten ilk açıklama

Anayasa Mahkemesi (AYM)'den KHK talebine ret. AYM, CHP'nin iptal başvurusu için yetkisizlik kararı vererek reddetti. 

CHP'DEN SERT TEPKİ

Karara tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Elbette kararın gerekçesini bilmiyoruz. Ama 1990 yılında aynı konuda benzer bir karar vardı. Kendisini yetkili ve görevli sayan AYM'nin emsal kararı karşısında kendi içtihatlarını gözetmeksizin verdiği bir karar tam anlamıyla skandaldır. Devleti devlet yapan kurumlarıdır. Mahkemeleri de mahkeme yapan kendi içtihatlarıyla hukuki güvenceyi sağlamalarıdır" diye konuştu.

ASIL SKANDAL CHP'NİN BAŞVURUSU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuya ilişkin, Anayasa Mahkemesi kararı hayırlı olsun diyerek şunları kaydetti:

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM'nin verdiği kararın doğru olduğunu belirterek "AYM'nin burada taktir hakkı yok çünkü dava yasağı var. Burada skandal olan AYM'nin kararın değil, CHP'nin açıklamasıdır. Çünkü dava yasağı olan bir konuda dava açarak CHP Anayasaya aykırı kullanmıştır.

Geçmişte AYM'nin verdiği karar anayasanın 148. maddesini değiştiren bir karar değildir. 90'lı yıllarda AYM'nin verdiği karar yanlıştır. Yetkisiz olduğu bir konuda dönemin AYM'si bir karar vermiştir. Yanlış bir kararla doğru bir karar kıyaslanamaz. AYM'nin kararı hayırlı olsun, gerekçeli karar gelince daha ayrıntılı bir değerlendirme yapabiliriz.


Kaynak: NTV

Etiketler: mahkemeAYMCHP