19 Kasım 2016 12:11 | Son Güncelleme: 19 Kasım 2016 12:20

Ayakkabı boyacılığından kültür elçiliğine

Etiyopyalı Tenkir Teni, ayakkabı boyacılığı ile başladığı çalışma hayatını bugün başkentin en büyük restoranlarından birini işleterek sürdürüyor.

Ayakkabı boyacılığından kültür elçiliğine

Başkent Addis Ababa'daki "Totot" restoranının sahibi 38 yaşındaki Teni, işletmesinde yansıttığı bölgeye özgü kültürel esintiler ve geleneksel mimariyle ülkeyi ziyaret eden yabancılar için adeta bir "kültür elçiliği" görevi üstleniyor.

Küçük yaşlarda geldiği şehirde yıllarca ayakkabı boyacılığı yapan ve kazandığı parayla küçük bir restoran açan Teni, bugün yüzden fazla çalışanın olduğu, başkentin en büyük restoranın sahibi.

"HER GÜN 2 LİRA KAZANIYORDUM"

Teni, ülkenin güneyinde bulunan Guragi kasabasında doğduğunu ve ilkokulu bitirdikten sonra çalışmak için şehre gitmeye karar verdiğini anlattı.

"Şehre gelirken yol param yoktu. Arkadaşlarım buraya gelebilmem için bana 10 Birr (1,5 lira) verdi." diyen Teni, daha sonra taksi şoförü olan amcasıyla yaşamaya başladığını dile getirdi.

"İletişim bakanlığı binasının önünde ayakkabı boyacılığı yapmaya ve akşam okuluna gitmeye başladım." ifadesini kullanan Teni, ayakkabı boyacılığı yaptığı yıllarda her gün yaklaşık 13 Birr (2 lira) kazandığını söyledi.

YEDİ YILDA 300 DOLAR BİRİKTİRDİ

Yedi yıl boyunca durmadan çalıştığını söyleyen Teni, "Yedi yılın sonunda biriktirebildiğim miktar ise yaklaşık 300 dolardı. Sonra bu parayla şehrin Abune Petros Meydanı'nda küçük bir restoran açtım." dedi.

Burada kazandığı parayla Totot restoranı açtığını kaydeden Teni, geride bıraktığı yaşantısı hakkında, "Çocukluğumdan bu yana başarılı olmanın hayallerini kuruyordum. Allah hayalimi gerçek kıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Teni, "Ben Guragilerdenim. Guragiler her zaman çalışkanlıklarıyla tanınır. Ebeveynlerimiz ve büyüklerimiz her zaman çocuklara ve gençlere başarıları için dua eder. Şunu çok iyi biliyorum ki onların duası ve Allah'ın yardımı olmasa burada olamazdım." diye konuştu.

"HER ZAMAN İŞLERİMİ PLANLIYORUM"

Bugüne kadar restoranında çok sayıda ünlü ismi ağırladığını belirten Teni, bunların arasında Hong Konglu oyuncu Jackie Chan'in de bulunduğunu söyledi.

Çalışırken zaman yönetimine çok dikkat ettiğinin altını çizen Teni, "Her zaman yapılması gereken işleri önceden planlarım." ifadesini kullandı.

Teni'nin restoranına bugün yaklaşık 1,5 milyon dolar paha biçiliyor.

Bambudan imal edilmiş çadır mimarisi, duvardaki objeleri ve yerel motiflerin işlendiği ahşap sandalyeleriyle ülke kültürünün izlerini taşıyan restoran, her gün ülkedeki yerli ve yabancı çok sayıda kişinin ziyaret ettiği mekanlardan biri olma özelliği taşıyor.

Birbirinden farklı yerel lezzetlerin müşterilere servis edildiği restoranda ayrıca her akşam geleneksel dans ve müzik gösterileri de icra ediliyor.


Kaynak: AA

Etiketler: tenkir tenietiyopyaAddis Ababatototrestoran