12 Ekim 2016 17:53 | Son Güncelleme: 12 Ekim 2016 17:53

Asgari ücret için Maliye Bakanı 'vergi düzenlemesi' açıklaması yaptı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret ile ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklama yaptı. Ek geçim indiriminin hesaplanacağını belirten bakan düşüş olmayacağını dile getirdi.

Asgari ücret için Maliye Bakanı 'vergi düzenlemesi' açıklaması yaptı

Sürekli gündem de olan ve değişeceğine dair söylentilerle birçok kişinin kafasının karışmasına neden olan asgari ücret için Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan açıklama geldi. Vergi düzenlemesi yapıldığını belirten Ağbal çalışmalarla birlikte son üç ayda asgari geçim indirimini bir adım ileri taşıyacaklarını belirtti. Bu çalışmalar doğrultusunda eğer bir çalışanın geliri 1.300 TL'nin altına düşüyorsa normalde hesaplanan geçim indirimine ilaveten asgari geçim indirimi hesaplaması yapacaklarını ifade etti. Bakan ayrıca yıl içerisinde kesinlikle asgarinin 1.300 TL altına düşmeden, herhalukarda çalışanların en az 1.300 TL almış olması beklentileri içerisinde olduğunu söyledi. Vergi konusuna da değinen Ağbal asgari ücret düzenlemesi ile ilgili bilgi verdi.

ASGARİNİN DÜŞMEMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelir vergisi tarifesinin riskli olduğunu belirterek "Yıl içerisinde aylar ilerledikçe ve vergiye esas matrah büyüdükçe, yüzde 15 dilimden yüzde 20 dilime giriyor. Ekim ayı içerisinde asgari ücretliler bakımından son 3 ayda bin 300 liranın altına düşme ihtimali var. Yani şu anda önümüzdeki rakamlar bunu gösteriyor." dedi. Önceki açıklamalarında Bakan Süleyman Soylu'da asgari ücretin 1.300 liranın altına düşmemesi için Ağustos ayı içerisinde maliyet tablosunu yeniden değerlendirmek için Maliye Bakanlığı ile toplantı yapılmasının planlandığını belirtmişti. Ağbal Başbakan ile yaptıkları toplatının neticesinde çalışmalarını ekonomiden sorumlu bakanlara ilettiklerini ve by toplantının sonunda önerilerinin kabul edildiğini belirtti.

İŞVERENE TEŞVİK DE OLACAK

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi dairesine ödenecek vergi asgari geçim indirimi nedeniyle azaldığına da dikkat çekti. Tablonun çok net olduğunu söyleyen Ağbal evli bir kişi, 2 çocuğu var son ekim ayından itibaren maaşı bin 292 liraya düşüyor, asgari geçim indiriminden sonra hesaplanan maaşı. Yani bin 300 liranın altına yaklaşık 7 lira 23 kuruş daha az maaş alacak veya bir başka örnek çalışan asgari ücretli kişi bekar, ekim ayından itibaren maaşı bin 300 liradan bin 231 liraya düşüyor diyerek asgaride ki medeni durum konusuna da dikkat çekti. Bakan Ağbal sözlerine bunun 68 lira 99 kuruş daha az maaş alacak olacağını söyleyerek devam etti. Bakan ilave asgari geçim indirimi uygulanacağını belirtti ve "Burada işverenler son 3 ayda bordro üzerinde normal asgari geçim indirimini hesapladıktan sonra herhangi bir şekilde kişinin gelirinin bin 300 liranın altına düştüğünü görürse bu tabloda en altta gözüken rakamlar kadar ilave asgari geçim indirimi uygulayacak. Dolayısıyla işverenlerin vergi dairesine çalışanlardan dolayı ödeyeceği vergi bu kadar azalacak. Yani bu yerine göre işverenin de yararlanacağı bir teşvik olacak, yerine göre çalışanın da yararlanacağı bir teşvik de olacak." dedi. Asgari ücret için 2017 yılında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmazken gözler yapılması beklenen 2017 yılı asgari ücret açıklamasına çevrildi.

YÜKSELİŞİ SEVİNDİRMİŞTİ

Yükselmesi ile 2016 yılında asgari ücret bir çok kişiyi sevindirdi fakat yüzde 20 oranında bir kesinti yaşanması halinde asgari ücretin son durumunun ne olacağı merak ediliyor. Yasal nedenlerden ötürü vergi dilimleri değerlenme oranı değişiyor ve devlet bu oranlarda değişiklik yapabiliyor.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: asgari ücretasgari ücret 2017asgari