09 Ekim 2017 14:13 | Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 14:15

Arakan Müslümanlarını AKPM gündemine taşıyacağız

AKPM Türk Heyeti Başkanı Küçükcan, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlalleri ve insanlık suçlarını AKPM'nin gündemine taşıyacaklarını ve soykırımın durdurulması için çabaların artırılmasını isteyeceklerini ifade etti.

Arakan Müslümanlarını AKPM gündemine taşıyacağız

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, yaptığı yazılı açıklamada, AKPM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere Strasburg'a gittiğini belirtti.

Yoğun bir gündemle toplanacak Genel Kurul ve komisyonlarda, Türkiye'deki son gelişmeleri anlatacağını aktaran Küçükcan, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlalleri ve insanlık suçlarını AKPM'nin gündemine taşıyacaklarını ve soykırımın durdurulması için çabaların artırılmasını isteyeceklerini bildirdi.

Talip Küçükcan, şöyle devam etti:

"Myanmar'da Arakan Müslümanlarının sorunlarının incelenmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde insan hakları ihlallerinin durdurulması, göç etmek zorunda bırakılanların yurtlarına dönmelerinin sağlanması amacıyla bir rapor hazırlanmasını önereceğiz. Avrupa Konseyinin kuruluş amacı; özgürlüklerin kurumsallaşması, demokrasinin güçlenmesi ve çoğulculuğun korunmasıdır. Popülizm, aşırı sağ ve ırkçı eğilimlerin arttığı bir siyasal iklimde AKPM'nin, Müslüman azınlıklara yönelik ayrımcılık ve saldırılara karşı güçlü bir duruş sergilemesi asli görevleri arasındadır."

AKPM Türk Heyeti Başkanı Küçükcan, Arakan/Rohingya Müslümanlarına yönelik soykırıma sessiz kalamayacaklarını, 47 üye ülkeyi harekete geçirmeye gayret edeceklerini ve bugüne kadar Türkiye'nin yürüttüğü insani ve diplomatik çabaları anlatacaklarını aktardı.

Genel Kurul toplantıları sırasında Siyasi İşler ve Demokrasi ile Denetim ve Göç Komisyonlarında, Türkiye'deki son gelişmeleri de anlatacağını belirten Küçükcan, şunları kaydetti:

"Ayrıca Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve ırkçı siyasi eğilimlerin taşıdığı riskleri anlatacağız, göçmen kökenli topluluklara yapılan saldırıların önlenmesi çağrısında bulunacağız. Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin PKK ve FETÖ terör örgütü üyelerini himaye etmelerinin her ülke için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu ifade edeceğiz."

Etiketler: akpmmüslümangündemarakan