09 Ekim 2017 19:22 | Son Güncelleme: 09 Ekim 2017 20:11

Erdoğan'dan ABD'nin skandal vize kararına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukrayna'da ABD'nin skandal vize kararına ilişkin "ABD'nın kararı üzüntü verici" dedi.

Erdoğan'dan ABD'nin skandal vize kararına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile vize restleşmesinin ardından ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, "Onların açıkladığı metin neyse mütekabiliyet esasına dayalı olarak, ona göre o metnin karşı metnini aynen bizim de Amerika'da büyükelçimiz anında açıkladı." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Teyyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasına ilişkin yaptığı açıklamasında, "Bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Yani Ankara'da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici. Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri konuyla ilgili bunu duydukları anda gerekli girişimlerde bulunmak suretiyle muhataplarını aramışlardır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Her şeyden önce biz bir kabile değiliz, bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin neyse mütekabiliyet esasına dayalı olarak, ona göre o metnin karşı metnini aynen bizim de Amerika'da büyükelçimiz anında açıkladı. Süreç bundan ibarettir."

Etiketler: erdoğan ukraynadaabdvize