16 Ekim 2017 17:38 | Son Güncelleme: 16 Ekim 2017 17:47

ABD 'durun' derken, Çin desteğini açıkladı

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Kerkük'teki tüm taraflara askeri operasyonları durdurma çağrısı yaptı.

ABD 'durun' derken, Çin desteğini açıkladı

Büyükelçiliğin Bağdat'taki Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük'teki askeri operasyonlara son verilmesi istenirken, "Kerkük'teki şiddet olaylarından endişe duyuyoruz. Yaşanacak herhangi bir can kaybı konusunda üzüntü içerisindeyiz." denildi.

Açıklamada, tarafların sakinleşmesi talep edilirken, "Gerginliği azaltmak ve çatışmaları önlemek için merkezi ve bölgesel yönetim yetkilileriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, anayasa uyarınca tüm tartışmalı bölgelerin bölgesel ve merkezi yönetim tarafından ortak barışçıl bir şekilde yönetilmesinin desteklendiği vurgulandı.

ÇİN'DEN OPERASYONA DESTEK

Çin Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın toprak bütünlüğü, ulusal istikrarı ve birliğini korumak için gösterdiği çabaları desteklediklerini açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Lu Kang, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Irak ordusunun Kerkük’e girmesiyle ilgili olarak “Prensip olarak, Irak hükümetinin toprak bütünlüğünü, ulusal istikrarını, birliğini korumak için verdiği çabaları destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lu, ilgili tarafların da Irak’ın barış, istikrar ve toprak bütünlüğünü desteklemesini umduğunu söyledi.

Etiketler: operasyonkerkükıkbybağdat büyükelçiliğiırakabd