17 Ekim 2016 17:30 | Son Güncelleme: 20 Ekim 2016 11:30

Ehliyet Sınav Sonuçları açıklanıyor! Sonuç nasıl öğrenilecek?

Mili Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 8 Ekim Ehliyet Sınavı sonuçları 20 Ekim Perşembe günü açıklanacak. Sonuçların tahmini olarak öğle saatlerinde açıklamasından sonra MTSAS-5 sonuçları MEB’in sitesinden sorgulanarak öğrenilecek.

Ehliyet Sınav Sonuçları açıklanıyor! Sonuç nasıl öğrenilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıl içerisinde 6 farklı dönemde gerçekleştirilen motorlu taşıtlar sürücü belgesi alma sınavının sonuçları daha önce belirtildiği üzere, yarın açıklanacak. Yılın sondan bir önceki sınavının sonuçlarının açıklanmasından sonra Milli Eğtim Bakanlığı'nın bildireceği web adresinden sorgulanarak öğrenilebilecek. Ekim ayının başında yapılan 5. Ehliyet Sınavının Sonuçları MEB'in açıkladığı 2016 Motorlu Taşıtlar takvimine göre, 20 Ekim Perşembe günü açıklanacak. Önceki sınavlar göz önüne alındığında herhangi bir erteleme olmaması durumda öğle saatlerinde açıklanması beklenen 8 Ekim Ehliyet Sonuçları meb.gov.tr da olacak. Sınav sonuçlarının açıklamasından sonra adayları ikinci aşama direksiyon sınavı bekliyor. 

SONUÇLAR PERŞEMBE AÇIKLANACAK

Sürücü Belgesi almak isteyen adayların girmek zorunda oldukları Motorlu Taşıtlar Sürücü Belgesi sınavının 8 Ekim’de yapılan sınavın sonuçların açıklanması için geri sayım başladı. 18 yaşını doldurmuş her bireyin almaya hak kazandığı Sürücü Belgesi için düzenlenen ehliyet sınavı 8 Ekim'de tamamlanmasında sonra, sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından herhangi bir erteleme olmamasın durumunda 20 Ekim Perşembe günü açıklanacağı bildirilen sınavın sonuçlarının açıklanmasından sonra meb.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.

EHLİYET SINAVI SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Ehliyet Sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? İşte Ayrıntılar...Eğitim20 Ekim 2016 10:05Ehliyet Sonuçları bugün saat kaçta açıklanacak? İşte Ayrıntılar...Ekim ayının başında yapılan ehliyet sınavının sonuçları bugün herhangi bir erteleme olması durumunda öğle saatlerinde MEB'in internet sitesinden açıklanacak. Adaylar 8 Ekim 2016 Ehliyet sonuçlarını meb.gov.tr dan sorgulama yaparak öğrenecekler.

 

STAJYER EHLİYETİ ALACAKLAR

Ehliyet Sınavında 70 Puan ve üzeri puan alan adaylar, ikinci aşama olan direksiyon sınavına girecekler.  Direksiyon sınavında da başarılı olan adaylar stajyer ehliyet almaya hak kazanacaklar. Stajyer Ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları, 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra trafik tescile müracaat edip hiçbir ücret ödemeden normal ehliyet alabilecek. 2 yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri ise geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacak. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

Direksiyon sınavında ne zaman? Dikkat Edilmesi gereken kurallar değişti!Güncel20 Ekim 2016 11:12Direksiyon sınavı ne zaman? Dikkat Edilmesi gereken kurallar değişti!Ehliyet sınavında başarılı olan adayların girecekleri ikinci aşama sınavı olan direksiyon sınavının ne zaman yapılacağıyla bir tarih belli olmasa da sınav tarihinden 2-3 hafta sonra yapılırken adayların sınavda bazı kurallara dikkat etmeleri gerekiyor.

 

DİREKSİYON SINAVINDA 'VİDEO' YENİLİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ehliyet direksiyon uygulama sınavlarının ülke genelinde aynı standartta yapılmasını sağlamak amacıyla uygulanması gereken kuralları içeren özel bir video hazırlandı. Bakanlığın illere gönderdiği ve sınavlardan önce sınavı yapanlara izlettirilmesi istenen 20 dakikalık videoda, adaylara davranış tarzından sınavlarda uyulması gerekli kurallara kadar tüm detaylar yer alıyor. Kurgu ve senaryosu MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve İstanbul Sürücü Kursları Federasyonu tarafından Genel Müdürlük adına çekimi yapılan direksiyon uygulama sınav videosu, kursiyerlerin, kursta görevli personelin, sınav yapıcılarının ve sınavda görev alan tüm personelin görevlerini daha iyi yapabilmelerini sağlamak amaçlanıyor.

 


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: 8 ekimehliyet sonuçlarımebmtsas-5ehliyet


 • omer altay - Sınav superdi

  0 0
 • Zeynel Kahveci - Ben bakamiyorum ehliyet sonucu na

  0 0
 • kemal Dülger - Açiklandimi sinavlar

  6 2
 • Sevgi Öztürk - 8 ekim 2016 sinav sonuçları açıklandımı

  16 13
 • Muhammed Alkan - Ya bu sınavlar açıklanma dimi ya 8 ekim

  8 7
 • melih yıldırım - of ya perşembeye kadar nasıl beklıcez cok fena heycan bastı arkadaş

  31 32