24 Mart 2014 11:50 | Son Güncelleme: 20 Ekim 2015 06:44

Mısır'da 529 kişi için verilen idam kararını nasıl okumalı?

Mısır'da 529 darbe karşıtına ‘şiddete teşvik’ suçundan idam cezası verildiği bildirildi.

Mısır'da 529 kişi için verilen idam kararını nasıl okumalı?

Mısır'da darbe yönetiminin 'terör örgütü' ilan ettiği Müslüman Kardeşler'in yargılandığı, ülke tarihinin en büyük davasında, aralarında teşkilatın lideri Muhammed Bedii'nin de olduğu 529 kişiye idam cezası verildi.

Mısır'da Minya Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında "şiddete teşvik suçlamasıyla" idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırdı. Duruşmada aynı suçtan yargılanan 16 kişiye de beraat kararı verildi.

Söz konusu karar, 3 Temmuz'da gerçekleşen darbenin ardından, darbe karşıtları aleyhinde verilen ilk karar oldu.
Bu kararın verilmesinde etkili olan noktalar neler? Mısır'da halk bu karara ne tepki verir? Mursi için bu karar ne anlama gelir? Gazeteci Fatih Tezcan, Mısır'da alınan idam kararını AjansHaber'e değerlendirdi.

-Mısır'da alınan karar ne anlama geliyor?

"SİSİ BİR DEVLET MAFYASI"

Bu karar beni şaşırtmadı ama 40-50 kişilik bir karar bekliyorduk. Bu kararın da temyiz gibi noktalarda düzeltmeye gidilirse 3-5 gözdağı ile geçiştirileceğini düşünüyorduk. Bu hala mümkün. Burada tabii insan istatistiğinden, idam istatistiğinden öte, olayın arka planını iyi sorgulamak lazım. Neden? Halkı kışkırtmaktan suçlama var. Bu suçlamanın İslami ismi fitne. Şunu söylemek lazım, fitne, 14 asırdan beri İslam dünyasında kullanılan bir baskı aracı bu. Din mafyası konuşulur, bir de devlet mafyası var. Bir de dini yedeğine almış devlet mafyası var. Sisi 'benim eşim başörtülü, beş vakit namazım var' demecini veren bir devlet mafyası. 

-İdam kararları devam eder mi? Kararların dayanağı ne?

"HİÇ BÖYLE TAHMİN ETMEDİLER"

Mısır'da alınan bu karar son olmayacak. Bu tür devlet mafyaları asla bu tür kararlardan geri durmazlar. Çünkü arkalarında 'siz fitne çıkardınız'  gibi çok kullanışlı bir silah var. Laiklik açısından bakacak olursak olaya, yine hiçbir tutarlı tarafı yok. Çünkü hukuk devletinin olmadığı yerde laiklik olmaz. Mısır'ın en büyük iddiası bu. Mısır'a gittiğimizde de orada görüştüğümüz herkes bunu söylemişti: "Burası laik bir ülkedir, Mursi laik olmadı."  Laik ülkede de bunu yapamazsınız. Ne dine bağlı ne de dinden uzak hiçbir rejimde bunu yapamazsınız.

-Alınan idam kararları Mısır’da sokağa nasıl yansır?

Mısır'da halk yatışmıyor, eylemler devam ediyor. Hiç böyle tahmin etmediler. Önce 250 kişi katledildi, 24 saat sonra Kahire'ye gittim, nabzı yokladım. Geri geldik maalesef, toplamda 4000 kişi öldürüldü. Böyle trajediler yaşatıldı ama bu halk buna rağmen durmadı. Bu halkın yatışmadığı noktada, bir şey yapmaları lazımdı. Elinde çekiç olan herşeyi çivi görür. Haksızlar, kendilerini haklı gördükleri bir yer var:  "Benim arkamda İsrail'le iyi komşu olmamı isteyen, beni buraya atayan Amerika, İngiltere, emperyalizm var. Ey Mursi, senin arkanda bir tek bu millet var."  Ben daha önce de söylemiştim. Muhammed Mursi, hapisteki Erdoğan, Tayyip Erdoğan dışarıdaki Mursi. Orada Muhammed Mursi'nin neden içeride olduğuna bakın, 529 kişinin neden idam cezası aldığına bakın. Bu 529 kişiye, ‘Mısır'ın devlet sırlarını İran'a satmak’ gibi iğrenç bir iftiradan dolayı hapiste tutulan Mursi'yi destekledikleri için idam kararı verildi. Türkiye'de de Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sırlarını İran'a veren 'selam terör örgütü' liderliğinden dinlendi.  Erdoğan'ı alamadılar içeriye 17-25 Aralık'ta ama orada bunu becerdiler.  

-Bu karar Mursi'yi nasıl etkiler?

"SUUDİ ARABİSTAN BURADA ÇOK ÖNEMLİ"

Mısır'da uluslararası organizasyonun dahli yoktur diyebilir miyiz? Uluslararası arena bu işin içinde değildir diyen biri çıkabilir mi?  Suudi Arabistan burada çok önemli. Suud , diğer krallıklar, bugün bu idam kararı verilmese, Mursi'yi serbest bıraksalar, böyle bir şey olsa, bütün Orta Doğu'da, batı işbirlikçisi bütün liderlikler devrilecek. Bir yerde vermek zorundalardı bu kararı ama bu halkı nasıl yatıştıracaklar bilemiyorum.

"ONLAR İÇİN ÇOK BÜYÜK MADALYA OLDU"

Karar Mursi'yi etkilemez. Çünkü Mursi, kendi idamını, çocuklarının idamını, bakanların idamını göze almadan zaten Mursi olmazdı. O çapta adamlar buna bakmazlar 'şehadete beraber yürüyeceğiz'  derler. Karşınızda silahlar var Mısır ordusu var ve sen sadece işaret parmağını kaldırıyorsunuz Allah'ı gösteriyorsun, 'yapma' diyorsun. Mursi için bu psikolojik anlamda da zor ama o da biliyor ki, bu 529 idamın çıktığı isimler, şükür secdelerine kapandılar, eşlerine sarılıyorlar, onlar için çok büyük bir madalya bu. Bu dünyanın anlayabileceği bir şey değil bu. 529 kişi Mısır'da milli iradenin arkasında durduğu için haklarında ölüm kararı verilen 529 kişidir.Kaynak: AjansHaber

Etiketler: