31 Ekim 2014 09:43 | Son Güncelleme: 19 Ekim 2015 06:50

19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali başladı

ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston kentinde, 19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali'nin açılışı yapıldı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali başladı

Festival, şehir merkezinde yapılan geleneksel bayrak töreniyle başladı. Boston'daki Türk Amerikalılar ve Boston Belediyesi temsilcilerinin katıldığı törende, maden kazalarında hayatını kaybedenler ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi.
 
Festival Direktörü ve New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı (TACS-NE) Erkut Gömülü, festivalin başlaması nedeniyle düzenlenen resepsiyonda, 19. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni Cumhuriyet'in kuruluşunun 91. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen geleneksel bayrak töreniyle başlatmaktan ve  Cumhuriyet Bayramı'nı bir festivalle kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. “Anadolu’nun Renkleri” temalı bu festivalle çağdaş Türkiye’nin kültürel zenginliklerini ve çeşitliliğini bir dizi etkinlikle Bostonlular ile paylaşmaya devam edeceklerini belirtti.
 
1852'YE KADAR UZANIYOR
 
Türkiye’nin Boston Başkonsolosu Ömür Budak da birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışmanın önemine dikkat çekti. Tarihi belgelere göre Boston’la Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmişinin 1852’ye kadar uzandığı bilgisini paylaşan Budak, Osmanlı Devleti uyruğundan İzmirli Yazıcıoğlu Yusufaki’nin, Boston’a 1852’de konsolos olarak atanmış olduğunu anlattı.
 
Festivali organize eden New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin Amerika’daki mevcut Türk derneklerinin en eskilerinden biri olduğunu anımsatan Budak, Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin Boston’un kültürel ve sanat ortamına önemli katkılarda bulunduğunu belirtti.
 
Boston’da 1996 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, 15 Aralık’a kadar devam edecek. Festival programında sergiler, filmler, atölyeler, konserler, Türk yemeklerinin tanıtımı gibi birçok etkinlik düzenlenecek. 

 

Kaynak: Ajanslar

Etiketler: