18 Ekim 2016 18:41 | Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 18:41

BTK ve TİB çalışanlarına FETO son dakika operasyonu 46 yakalama kararı

BTK ve TİB'de son dakika FETO operasyonu. 46 gözaltı kararı bulunmakta

BTK ve TİB çalışanlarına FETO son dakika operasyonu 46 yakalama kararı

Futullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında devam eden operasyonlarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve OHAL ilan edilmesi akabinde BTK bünyesine alınan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesinde çalışan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan 46 çalışandan 14'ünün yakalanıp gözaltına alındığı açıklandı. Denizli'de Btk operasyonlarında ise eski TİB çalışanının banka hesaplarının incelendiği ve hesabında 1 milyon dolar ve 50 bin avro bulunduğu öğrenildi. 

AYAKKABI KUTUSUNUN İÇİNE SAKLAMIŞ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda Bilişim Uzmanı olarak görevliyken 17 Ağustos'ta meslekten ihraç edilen 34 yaşındaki Mesut Tekkoyun'un Pamukkale'de bulunan annesinin evinde yapılan arama sonrasında valiz ve ayakkabı kutusu içerisinde saklanmış halde 990 bin dolar ve 50 bin 550 avro ele geçirildi.Olaya ilişkin Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, yaşana olay ile ilgili sosyal paylaşım da bulundu. Hakkınd gözaltı kararı alınan 49 kişiden 45'inin terör örgütü mensuplarının  cep telefonunda bulunan "Bylock" uygulamasını kullandığı öğrenildi. Şüphelilerden 42'sinin Ankara'da, 7'sinin farklı illerde bulunduğu tespit edildi.

FETO'YA ŞİİR

Aramada ayrıca Fethullah Gülen için yazılmış bir şiir bulundu. Şiirde, "Yürekte bir Sızıntı ile başladık, Zamanla öğrendik, Aksiyon insanı olmayı, Yeni Ümitlerimizle yağdırdık Yağmurları ve sonunda yeşerdi Goncalar" ifadeleri bulunmaktaydı. Yakalanan paralar ile birlikte birlikte gözaltına alınan Mesut Tekkoyun savcılığın soruşturması kapsamında polis tarafından Ankara'ya gönderilecek. 

BTK HAKKINDA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (kısaca BTK), Türkiye'de telekomünikasyon sektörünü düzenleyip denetleyen kurumdur. Türkiye'nin ilk sektörel düzenleyici kurumudur.Kurum görevlerini yerine getirirken bağımsızdır. Kurumun ilişkili olduğu bakanlık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dır. 5018 sayılı kanunda düzenleyici ve denetleyici kurumlar arasında gösterilen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile elektronik haberleşme ve ileşitim sektöründe denetleme, düzenleme, uzlaştırma ve yetkilendirme yapmaktadır.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Ağustos 2016'ya kadar bu kurum başkanlığına bağlı olarak faaliyet göstermiş ve lağvedildikten sonra görevlerinin tamamı BTK'ye devredilmiştir. Kurum kamu tüzel kişiliğine haiz olup idarî ve mali özerkliğe sahip özel bütçelidir. BTK ile Başkanlık teşkilatından oluşur. Kurul Başkanı kurumun en üst idarî amiridir. Kurumun yönetim ve temsil yetkisi başkana aittir. Kurum personeli ücret, sosyal ve diğer mali haklar ile 5809 sayılı Kanunda yer alan hükümler dışında 657 sayılı Kanuna tâbidir. Hizmet gereklerinin zorunlu kıldığı hallerde, ülke genelinde toplam sayısı onu geçmemek üzere, bölge müdürlükleri kurabilen kurumun halen 7 bölge müdürlüğü bulunmaktadır.Kurum görevlerini yerine getirirken bağımsızdır. Kurumun ilişkili olduğu bakanlık Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dır. 5018 sayılı kanunda düzenleyici ve denetleyici kurumlar arasında gösterilen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile elektronik haberleşme ve ileşitim sektöründe denetleme, düzenleme, uzlaştırma ve yetkilendirme yapmaktadır.


Kaynak: Ajans Haber

Etiketler: tibfeto son dakikabtk