15 Mayıs 2017 07:09 | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2017 07:12

2. Etnospor Kültür Festivali ödül töreniyle tamamlandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu 2. Etnospor Kültür Festivali sona erdi.

2. Etnospor Kültür Festivali ödül töreniyle tamamlandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu 2. Etnospor Kültür Festivali sona erdi.

Yenikapı Etkinlik Alanı'nda "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla düzenlenen ve 4 gün süren festivalde, Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü gelenekler hayat buldu.

Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok etkinlik yapıldı.

Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları ve Orta Asya geleneksel toylarıyla adeta bir şölen havasında geçen festivale, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, festivalde hem spor yarışmalarını takip etti hem de kültürel faaliyetlere dahil oldu.

Festivali yaklaşık 800 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Etnospor Kültür Festivali'nde aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, yağlı güreş, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta mücadeleler yapıldı.

Organizasyonda bugünkü müsabakaların ardından yapılan ödül töreninde dereceye giren sporculara madalyaları verildi.

Kategorilerinde başarılı olan sporcular ödüllerini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hakan Kazancı, Okçular Vakfı Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Namet Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kayar ve Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncularından aldı.

Törende Hakan Kazancı, Bakan Müezzinoğlu'na geleneksel ok ve yay takımı ile mangala oyununu takdim etti.

Ayrıca Hakan Kazancı ve Bakan Müezzinoğlu'na kaftan hediye edildi.

ÖDÜL ALANLAR

2. Etnospor Kültür Festivali'ndeki oyunlarda dereceye giren sporcular sırasıyla şöyle:

Aşık oyunu: Ziya Kırgız, Yaşar Uzunoğlu, Saim Vatan

Mangala: Görkem Geçsoy, Enes Yiğit, Muhammed Bahattin Torun

Mas güreşi:

Erkekler: Burak Bingöl, Oğuzhan Karcı, Harun Altay

Kadınlar: Elif Emine Çalbay, Kadriye Abay, Nazik Laçinok

Şalvar güreşi:

Teşvik: Yaşar Doğu Hopur, Arda Hopur

Küçük orta: Selçuk Kara, Mehmet Yüce, Oğuzcan Yılmaz

Başaltı: Musa Gürbüz, Emre Cüceler, Hüseyin Genç

Baş: Halil Hopur, Taki Taşdemir, Musa Göksu

Aşırtmalı aba güreşi:

Küçük orta: Yusuf Emirhan Tosun, Oğuzhan Daşkıran, Abdülaziz Arslan

Başaltı: Beşir Tosun, Ünal Çakmak, Doğukan İnce

Baş: İrfan Mete, Necdet Doğan, Mustafa Kemal Dağcı

Kapışmalı aba güreşi:

Küçük orta: Yasin Tatar, Emre Baltaoğulları, Ahmet Güven

Başaltı: Mustafa Bahar, Onur Topaloğulları, Ömer Ölmez

Baş: Enes Bandırma, Hasan İpek, Mustafa İpek

Kuşak güreşi:

Yıldız erkekler: Ramazan Yalçın, Kaan Yaroğlu, Efe Varak

Minik kızlar: Bengisu Südütemiz, Hilal Altan, Ayşe Baş

Genç erkekler: Hüseyin Şamil Çeşme, Fatih Ata, Ahmet Kandırıcı

Büyük erkekler: Celalettin Doğan, Sefa Küçük, Recep Çetin

Yağlı güreş:

Minikler: Arda Erkan Avcıoğlu, Utku Özçelik, Hasan Kulalı, Mustafa Durmuş

Tozkoparan: Yıldıray Pala, Emircan Gürbüz, Engin Yıldız, Doğuhan Toprak

Ayak: Alpay Assi, Tuğrul Menemenci, Nihat Yarba, Ali Turan Akkoç

Küçük Orta: Temel Altıntaş, Tansu Akman, Evren Çamoğlu, Oğuzhan Bayıy

Büyük Orta: Yusuf Erdoğan, Barış Bayar, Eren Şimşek

Başaltı: Muhammet Emin, Tanju Gemici, Hamza Özkaradeniz, Osman Kopuz

Hedef okçuluğu:

Kadınlar: Danişment Gazi Kulübü, Okçular Vakfı Kulübü, Antalya Okçular Tekkesi Kulübü

Erkekler: Melikşah Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübü, Yeşilyurt Alpler Kulübü, Bozoklar

Atlı okçuluk:

Genel klasman: Alperen Alkan, Ömer Atar, Yavuz Ayaz

Memlük stili: Alperen Alkan, Şevket Sarıdemir, Murat Boncuk

Kabak atışları: Osman Genel, Kurtuluş Kılıç, Ömer Atar

Engelli kategorisi:

Mas güreşi: Yunus Çimen, Serdar Yiğittekin, Samet Göktaş

Mangala: Yahya Kaya, Selin Sıla Kariparduç, Talip Ay, Yunus Emre Akbulut

Hedef okçuluğu: Cemil Yılmaz, Muharrem Sağlam, Yahya Sağlam

Törende, kökbörü ve atlı cirit ekiplerine de ödülleri verildi.

Festival, toplu fotoğraf çekimi ve Anadolu'nun Renkleri Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle sona erdi.

Etiketler: güreşfestival